nasimadmin بدون دیدگاه

تستهای هیدرواستاتیک مهم در مبدل های حرارتی شامل موارد زیر می گردد :

Shell Test , Tube Test , Bottle Test و Combined Test

نکات مهم در بازرسی تست هیدرواستاتیک مبدل­های حرارتی

وقتی که یک مبدل از سرویس عملیاتی خارج می‏شود، در اغلب موارد اعمال یک تست بر روی هریک از بخش­های Shell Side یا  Tube Sideپیش از باز کردن قطعات و اجزای مبدل مطلوب است. نشتی ممکن است از طریق یک نقطه­ ی تخلیه مانند یک نازل جدا شده در  پایین یا یک  BLEEDER باز مشخص گردد.  معمولاً تست بایستی برای مدت زمانی پیش از مشاهده یک نشتیِ کوچک ادامه یابد. اگر مبدل دارای نشتی باشد سپس قسمت‏های مبدل به طور نسبی از هم جدا شده و تست مجدداً اعمال می‏شود.

برای مثال، هنگام تست یک مبدل حرارتی دارای هدر از نوع Floating Head با اعمال فشار در درون تیوب‏ها، بازکردن Shell Cover  منشأ نشتی را هنگامیکه از گسکت، پیچ‏ها یا Roll تیوب‏ها در سمت Floating Head  باشد آشکار می‏سازد. این تست به طور معمول بین نشتی‏های ناشی از Roll تیوب‏ها در سمت تیوب شیتِ Stationary  و نشتی ناشی از دیواره تیوب تفاوتی قائل نمی‏شود، زیرا این بخش‏ها وقتی که Tube Bundle درون  Shell قرار دارد قابل رویت نمی‏باشند. به همین دلیل، یک Shell Test بر روی مبدل­های دارای Floating Head در حالتیکه تنها  Channel Cover آن باز شده است اعمال خواهد شد که نشتی Roll تیوب‏ها در سمت  Stationary را آشکار خواهد ساخت، ولی به طور آشکارا منشأ نشتی در سمت Rollهای تیوب شیت  Floating یا نشتی گسکت Floating Head را آشکار نخواهد ساخت.

در بسیاری از حالات ، مبدل‏هایی که دارای Floating Head نیستند به گونه ‏ای ساخته شده‏ اند که تست Shell Side که بر روی مبدل به طور نسبی از هم جدا شده انجام می‏شود، تشخیص جداگانه تیوب دارای نشتی و مسدود نمودن آن‏ها را امکانپذیر می‏سازد. همچنین Rollهای دارای نشتی در هر سمتی تشخیص داده شده و مجدداً Roll می‏شوند. مبدل‏های با Floating Head اجازه کشف جداگانه تیوب‏های دارای نشتی و یا دسترسی به هر دو انتهای تیوب‏ها در حین Shell Test را نمی‏دهند. بعضی مواقع از وسیله‏ ای  به نام Test Ring برای این مبدل‏ها استفاده می‏شود. این ابزار کاری می‏کند که آرایش مبدلِ به طور نسبی از هم جدا شده را موقتاً به مبدل‏های با دو تیوب شیب ثابت تبدیل می‏کند.

در بعضی موارد، تست نشتی در هر بار خرابیِ تجهیز انجام می‏گیرد. بررسی وضعیت تیوب نیز می‏تواند با ابزار و دستگاه­های Scanning Detection انجام شود. محدوده دستگاه­های در دسترس شامل جریان گردابی، جریان گردابی میدان راه دور، جریان مغناطیسی، تجهیزات تست لیزر و ماوراء صوت می­باشند. این تکنولوژی‏ها می‏توانند به منظور کشف Erosion، خوردگی، Pitting و ترک در تیوب‏ها به کار روند. اگر تیوب‏های دارای نشتی پیدا شد، تیوب ها موقعیت‏ یابی شده و پلاگ شوند و Bundle مجدداً در سرویس قرار می‏گیرد. این فرآیند بایستی تا زمانیکه نشتی جدیدی کشف نشده تکرار گردد، ممکن است چندین تکرار ضروری باشد.

اگر تعداد تیوب های مسدود شده ی مبدل طوری باشد که مانع از عملکرد مناسب آن گردد، نیاز است که مبدل تعویض تیوب (retube) گردد.

انواع آزمایشات هیدرواستاتیکی

آزمایشات هیدرواستاتیکی انواع مبدل‌های حرارتی Shell & Tube(بصورت جداگانه و یا ترکیبی) و همراه با نظارت بر انجام مراحل تست به شرح زیر انجام می‌شود: ۱- آزمایش Shell Test ( تست پوسته ) : در این آزمایش بایستی قطعات Shell Cover، Channel، Channel Cover و Floating Head با توجه به نوع مبدل باز شده(در صورت لزوم) و پس از نصب Test Ring و انجام عملیات هواگیری، مبدل تحت فشار هیدرواستاتیک قرار گرفته و در نهایت آزمایش به تأیید بازرسی فنی برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *